Sdílet na Facebooku

Zaostrog

Zaostrog je turisticky velmi oblíbená obec na jihu Makarské riviéry mezi městy Makarska a Ploče. Žije zde pouhých 372 stálých obyvatel, v létě je samozřejmě toto číslo mnohonásobně větší. Obec má pěkný malý přístav. Panorama Zaostrogu dotváří vrcholky majestátného pohoří Biokovo s horou Rilić vysokou 920 metrů nad mořem.

Podle archeologických nálezů byl Zaostrog osídlen již v římské době, o čemž svědčí četné antické památky, mezi kterými je reliéf boha Mitry a náhrobní kámen Aurelia Veturia, které se nachází v klášterní sbírce. Četné jsou také záznamy z byzantských dob, hlavně za vlády císaře Konstantina. Zaostrog byl někdejší opěrný bod středověkých neretvanských knížat, o čemž existují četná historická svědectví.

Dnes je tedy Zaostrov oblíbenou turistickou destinací. Nechybí nádherné pláže přímo ve městě, obklopené promenádou, kterou před největším žárem stromy. Zajímavostí je také odvodňovací kanál, kolem kterého vede hlavní ulice a který je pochopitelně v letních měsících vyschlý. Na jaře nebo v zimě, když ale přijdou bouřky, tak jím proudí pořádná kvanta vody.

Velkou část svého života v obci prožil i jeden z nejznámějších chorvatských lidových básníků – Andrew Kačić Miošić.

Největší památkou obce je Františkánský klášter Sv. Marie, který si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.