Sdílet na Facebooku

Podgora nejkrásnější město Makarské riviéry

Městečko Podgora leží necelých 9 km na jih pod Makarskou. Právem je řazeno mezi jedno z turistických center Makarské. Zejména v letních měsících se tak počet stálých obyvatel (cca 1.500) snad zdesetinásobí. Podgora je městečko, které je hustě složené z malých hotýlků a rodinných apartmánů, což mu ale neubírá na jeho atraktivnosti. Podgora je totiž především moderním turistickým centrem. Ještě před sto lety na jejím místě stála jen malá rybářská vesnice. K největšímu rozvoji došlo paradoxně díky tragickému zemětřesení v roce 1962, které značně zdevastovalo Starou Podgoru (vesnice ve svahu nad městem). Její obyvatelé se tak přestěhovali k moři a vybudovali zde nádherné turistické letovisko. S tím také souvisí, že v Podgoře nenajdete žádné významné historické památky, ale musíte se spokojit jen s těmi přírodními třeba v Podobě několika sladkovodních „léčivých“ pramenů.

Podgora - centrum Makarské riviéry

Na druhou stranu právě díky své novosti a zajímavému umístění v zátoce má Podgora naprosto úžasnou snad 2km dlouhou oblázkovou pláž a ještě delší promenádu, která se line podél moře až do dalšího města. V brzkých ranních hodinách slouží toto korzo běžcům, dopoledne a odpoledne koupáni chtivým turistům a v noci se z něj stává centrum života, protože se zde nachází nespočet barů, kaváren, restaurací a stánků.

Podgora je co se týče nabízených služeb turistům výborně vybavena. Kromě zmíněného nočního vyžití zde najdete i diskotéku, živou hudbu s možností tance, možnost půjčit si loď, skůtr, vodní lyže nebo rovnou zaplatit vyjížďku na blízké ostrovy. Samozřejmě zde najdeme i hřiště (basketbal, volejbal, tenis). V zázemí Podgory nechybí ani standardní vybavení v podobě: pošty, lékárny, několika směnáren, bankomatu, banky, kina, autoservisu, čerpací stanice a spousty obchodů. I parkovacích ploch je dostatek. Jediné na co si dovolím upozornit, že většina těchto služeb je placená a poskytují je zejména větší hotely jako hotel Podgorka nebo hotel Mediterán.

Podgora je opravdu úžasné město, které během sezony žije pulzujícím životem plným kulturních akcí a vystoupení. Nabízí skvělé zázemí s možností ubytování od klidných rodinných apartmánů na okraji městečka, až po cenově výhodný autokemp nebo naopak ubytování v několika velkých hotelech s prvotřídními službami.

Historie Podgory

Oblast Podgory byla osídlena díky své výhodné zeměpisně poleze už od pradávna. První potvrzené písemné zmínky o osadě Podgora ale pocházejí až z roku 1571. V té době se stala Podgora územím pod „ochranou“ (správou) Benátské republiky, která ve stejném roce výhrou v bitvě od Lepanta porazila Turky. Z této doby se dochovaly jen zbytky hřbitova a několik náhrobků. Kostel Sv. Tekla pak pochází až z roku 1630.

Nejvíce památek a pozůstatků včetně několika kostelů se zachovalo v Horní Podgoře, která byla obývaná až do zemětřesení v roce 1962. Zemětřesní se stalo dalším a mnohokrát omílaným milníkem. Většina obyvatel se přesunula blíže k moři a přestala se živit převážně zemědělstvím, ale spíše mořem.

Dalšími významnými dochovanými památkami jsou kostel Všech svatých, postavený v roce 1764 a také kaple Nejsvětější srdce Ježíšova vybudovaná v roce 1804 významným zdejším rodem Mrkusic. Během druhé světové války tu byla významná námořní pevnost na jejichž připomínku byl postaven monument v podobě „Křídla racka“ nad městem.

 

4 komentáře

dana kárová napsal/a:

Můžete mi napsat více informací o léčivých pramenech v Podgoře a zajímalo by mě i více o historii přímořské tzv. nové Podgory, protože mi zde některé domy nepřipadají historicky nezajímavé, působí jakoby byly postavany na zbytcích starobylých základů.
děkuji dana karova

admin napsal/a:

Na přání jsem přidal odstavec, který podrobněji rozvádí historii Podgory. Jinak bohužel o pramenech se mi zatím nic podrobnějšího zjistit nepodařilo, snad jen, že ten nejznámější, který má být údajně léčivý se jmenuje Klokun a jedná se o slaný pramen. Pokud máte někdo podrobnější informace, tak budu jenom rád, pokud je sem doplníte.

aaa napsal/a:

Podgora je opravdu nádhera!! Ze všech mých dovolených byla právě ta nejkrásnější. Vzpomínám na to se slzou v oku. Dovolená příští rok je jasná :-)

Monika napsal/a:

Podgora je prekrásna rybárska dedinka, kde si turisti ani neuvedomia ťažký život „domorodcov“, ktorí sú k turistom veľmi priateľskí.
Pramene vyvierajúce v podgore sú sladkovodné. Je to pitná voda, ktorá sa všade používa.
Jeden prameň je slaný, volá sa Klokun a vyviera na úpätí pohoria Biokovo.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.