Sdílet na Facebooku

Město Makarska – základní fakta a zajímavosti

Je malebné chorvatské přístavní město a turistické letovisko – hlavní centrum stejnojmenné turistické riviéry, které je situována a pobřeží Jaderského moře, v střední Dalmácii. Makarska leží cca 60 km jihovýchodně od Splitu a 140 km severozápadně od Dubrovníku. Trvale zde žije 14 146 obyvatel (2005)*, ale zejména v turistické sezoně se počet obyvatel víc jak zdvojnásobí.

Město Makarská

Město má staletou historii datující se do 5. – 7. století. Původní význam nebyl stejně jako město nikterak veliký. Teprve až v 20. století se z Makarské stal důležitý válečný přístav. I ten byl ale časem přesunut do Splitu a městu zůstali v uvozovkách jen turisté. Kteří ale v poslední době mění město k nepoznání. Z makarské se stává letovisko s luxusními hotely, kilometrovou přístavní promenádou posetou bary, kavárničkami, obchody, butiky a různými zábavnými podniky, nehledě na kilometry nádherných pláží a přístavem, ve kterém už sice nekotví válečné lodě ale čluny nabízející vyjížďky do blízkého i vzdáleného okolí.

Zejména v létě tak město žije rušným, prázdninových životem celých 24 hodin denně. Veškeré služby a nabídky vyžití přibývají doslova neuvěřitelným tempem. Kromě tohoto novodobého korza – promenády nabízí samozřejmě Makarská i malé, ale útulné historické centrum s mnoha kostelíčky, kde se každou neděli slouží krásné mše. Nejvýznamnějšími stavbami jsou zde právě kostel z 18. století a františkánský klášter.

Mezi nejvýznamnější osobnosti, které ve městě žili se řadí: italsk herec Giuseppe Addobbati (1909-1986) a básník a mnich Andrija Kačić Miošić (1704-1760).

Další zajímavé informace můžete najít na oficiálních stránkách města: makarska.hr nebo například na anglické wiki.
* V roce 2004 – 13,418 obyvatel
* V roce 2001 – 13,716 obyvatel

1 Komentář

Jarmila napsal/a:

Pěkně napsáno. Dobré informace jsem našla i zde http://www.last-minute-katalog.cz/makarska-215/. Jinak Makarska je krásná i když na mě poněkud moc rušná, ale to je otázka vkusu. Já upřednostňuji klidnější místa a štastná jsem byla třeba v Kalabrie, ale taková místa se najdou i v okolí Makarske.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.