Sdílet na Facebooku

Igrane klidná vesnička

Igrane je menší vesnička s pouhými 420 stálými obyvateli nacházející se cca 19 kilometrů na jih od Makarské. Igrane se může pochlubit pěkným koloritem a zajímavou atmosférou. Dominantou města je opevněná věž kula Zale (Zalina věž) tyčící se v nejvyšším bodě města. Postavena byla v 17. století na obranu před Turky. Ve svahu pod věží se pak nacházejí staré domy a postupně směrem k vodě je vše novější a upravenější. To protože novodobí „nájezdníci“ – turisté jsou zvyklí na svůj komfort.

Z dalších historických pamětihodností jmenujme například barokní zvonici kostela Panny Marie od Ružarija nebo třeba kostelík sv. Michala (Sveti Mihovil) z 11. století, který stojí nad obcí uprostřed olivových hájů. A vůbec olivy jsou typickým zdejším produktem. Místní obyvatelé o své olivové háje stále trpělivě pečují a dokonce si zde postavili moderní provoz na jejich zpracování. Ono když skončí sezona a turisté odjedou, tak je Igrane opravdu klidným místem.

To už ale bohužel o hlavní turistickou sezonu moc neplatí. Kolem moře vyrostlo spoustu hotelů, letních domů, apartmánů, barů a restaurací. Ty vedou po příbřežní kolonádě prakticky až do dalšího města – Živogošče. Ze zajímavých výletů do okolí určitě nevynechejte ten do staré vesnice – Gornje Igrane nacházející se na mohutných svazích pohoří Biokovo nad městem. Podobně jako ve většině takových vesnici se obyvatelé přestěhovali za lepším živobytím pod hory přímo k pobřeží.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.