Sdílet na Facebooku

Drevnik

Drvenik je velmi oblíbené přímořské letovisko na Makarské riviéře, vzdálené cca 30 km jihovýchodně od Makarské. Je rozděleno na dvě části – Gornja Vala (Horní zátoka), jež je menší a klidnější, a Donja Vala (Dolní zátoka), vzdálené od sebe několik minut chůze podél pobřeží. V celém Drveniku žije okolo pouhých 480 obyvatel. Přímo za městečkem se zvedají až do téměř 800 metrů nad mořem skalnaté masivy pohoří Biokovo. Tato kombinace dává krajině romantický a nezapomenutelný ráz a atmosféru.

Pohled na městečko Drevnik

V horách jsou zachovalé pozůstatky původní opčiny. Všechny původní stavby jsou již trvale neobydlené, slouží ale místním vinařům jako sklepy. Do hor se můžete vydat zhruba dvě hodiny trvající cestou po značené turistické stezce.

V Drveniku je (ostatně jako v jiných letoviscích) velký počet hotelů, apartmánů a restaurací, v Donje Vale pak najdeme i malý supermarket, poštu, ale především významný přístav, jež je po celý den díky pravidelným trajektovým přívozům převážejícím lidi i automobily spojen s nedalekým ostrovem Hvar (přístavní město Sućuraj). Je zde ale rovněž možnost lodní dopravy na Korčulu či na poloostrov Pelješac. Pro přepravu můžete kromě trajektů rijecké společnosti Jadrolinija využít i menších plavidel: Hvar taksi na Hvar či Mali Zoran na Pelješac a podél pobřeží. Jak Korčula, tak i Hvar a především Pelješac jsou z Drveniku na dohled. Mimo přepravních společností zde působí i malý námořní spolek Gornjovalski Gusari (Gornjovalští piráti).

Voda je zde průzračně čistá a v létě se její teplota pohybuje okolo 25°C. Kromě oficiálních vymezených pláží, jež jsou skoro celé dopoledne téměř prázdné, avšak po poledni v obležení lidí. Využít se dá i nedaleké skalnaté pobřeží, kde bývá mnohem méně lidí, a přitom nabízí nádherné možnosti k potápění. Jako v celém Jadranu, i zde najdete na mořském dně mnoho živočichů: škeblí, krabů, a především mořských ježků.

Chcete-li se věnovat jiné zábavě, např. vodním sportům, můžete využít místní půjčovnu, jež nabízí kromě malých dřevěných člunů, kajaků a šlapadel (pedalina, 50 kun/hod) i motorové čluny, vodní skútry, vodní lyžování nebo jízdu na banánu (150 kun/5 osob/15 min) K dispozici je rovněž zapůjčení kol, ranní rybaření na moři, profesionální potápění či rozličné hromadné výlety lodí.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.