Sdílet na Facebooku

Baška Voda – turistický ráj

Baška Voda je malé přístavní městečko Makarské riviéry s 1.609 stálými obyvateli ležící ve Splitsko-dalmátské župě v Chorvatsku. Nachází se na dalmátském pobřeží Jaderského moře, 10 km severozápadně od Makarské.

Dříve byla Baška Voda malou nepříliš významnou vesnicí, jejíž obyvatelé se věnovali především zemědělství a rybolovu. Postupem času zde začal ale na důležitosti nabývat obchod a v druhé polovině 20. století pak i turistika. Jako většina městeček v této oblasti nabízí i Baška čisté moře, krásné piniové lesy a nádherné jemně oblázkové pláže.

Stejně tak má město drobné historické památky a malé muzeum. Velmi známé a zajímavé jsou také místní křesťanské slavnosti. Například v den Sv. Mikuláše nebo Velký pátek se zde koná slavnostní průvod dlouhý až 15 kilometrů.

Nad Baškou Vodou se pak nacházejí dvě opuštěné vesnice Topići a Bast, které se pomalu proměnují doslova v živý turistický skanzen. Protože se v nich dochovala stará podbiokovská venkovská architektura. Čehož se snaží využít i místní podnikatelé a v posledních letech se začalo s opravou mnohých těchto starých domů a jejich přeměnou na atraktivní pohostinské zařízení s výhledem jak na Bašku Vodu, tak hladinu moře a ostrovy.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.